Красив поздрав получиха медицинския персонал и пациентите на Клиниката по инфекциозни болести към УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“

Чаровен оперен концерт на нетрадиционно място – двора на Клиниката по инфекциозни болести към УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ получиха, в знак на благодарност за неуморния труд, медиците. Веселите гласове на оперното дуо „Адикт“ достигнаха като лъч надежда и до пациентите на клиниката, които отвориха прозорците и се насладиха на изпълненията.

Събитието, организирано от Народно читалище „Родина“, премина през мотото „ЗАЕДНО“. То беше подкрепено от Областния управител на Стара Загора, кмета на община Стара Загора, ръководствата на Тракийски университет и Медицински факултет, РЗИ, УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“.

Началникът на Клиниката проф. д-р Лилия Пекова благодари за подкрепата и отправи апел към студентите по медицина да се включат в борбата с вируса COVID-19: „Сбъдна се времето на китайското проклятие да живеем в интересни времена. С помощта на нечувания патоген COVID-19, който носи царственост в името си, ние се намираме тук и сега. Този убийствен, чудовищен вирус прекоси за отрицателно време света от единия до другия му край, като затвори граници, разруши икономики и постави хора в принудително положение в домовете им. Ние сме тук, ние медиците сме тук, но сме малко. Трябва да си протегнем ръка, да бъдем заедно и да бъдем единни точно в този изключително труден момент. Само до преди година се считаше, че специалността „Инфекциозни болести“ е затихваща и единици медици я специализираха, но ето – оказа се, че значимостта на специалността си остава. Ние сме първите, които поехме пациентите от самото начало на пандемията, но сме малко и не можем да се справим сами с изключително големия брой заболели с COVID-19. Искам да отправя апел към всички лекари и медицински сестри от други области на медицина да дойдат и да ни помогнат. Заедно можем много. Нека да не се страхуват от COVID-19, който е не само тук, зад тези прозорци и врати, той е навсякъде. Отправям апел и към студентите от Медицински факултет – медицински сестри, лекарски асистенти и лекари от 4-ти, 5-ти и 6-ти курс. Много са ни ценни доброволците, които имаме, но имаме нужда от още. Те ще ни помогнат със своя младежки ентусиазъм изключително много в угрижването на пациентите, в осъществяването на санитарно-хигиенните мероприятия, в попълването на чудовищната документация, за която губим толкова много ценно време. Ние ще им дадем от своя опит, кален в годините, ще им дадем от своите знания, ще им помогнем да усетят какво значи да си лекар, медицинска сестра. И то на първа линия – тогава, когато виждаш надеждата в очите на умиращия, тогава, когато протягаш ръка, за да можеш да му помогнеш и да го издърпаш в онзи невидим мост в света на живите. Благодаря на всички, които дойдохте и ни подкрепихте.“

Всички присъстващи изказаха думи на благодарност и подкрепа:

Гергана Микова – Областен управител на Стара Загора: „Ние сме тук по една единствена причина – да ви се поклоним на вас, на младите хора, на медицинските сестри, на санитарите, на всички онези от вас, които са тук и се грижат за хората в нужда. Благодарим ви и се надяваме, че ще има още много такива хора като вас, за които ще има значение дали някой се нуждае от неговата помощ, за които ще има значение точно в този момент да бъде тук, в България, в Стара Загора. Ако има една дума, която може да се определи като оръжие срещу COVID-19 и срещу всички злини, през които преминава човечеството, то това е думата заедно. Нека да я спазваме, нека да призовем всички да бъдем заедно в този миг, само това е пътят, през който можем да минем успешно.“

Иванка Сотирова – заместник-кмет на община Стара Загора: „Уважаеми Ангели на спасението, уважаеми представители на Хипократовата клетва, някои от вас още не са я положили, но с вашите действия вие я правите още по-значима и напомняте за нея на всички онези, които бяха забравили, че са я давали. Нека да ви има. Бъдете здрави.“

Доц. д-р Добри Ярков – ректор на Тракийски университет – Стара Загора: „Изразявам своята благодарност към вас, всеки има нужда от духовна подкрепа. Поклон пред вас, колегите от инфекциозно отделение, начело с проф. Пекова и на колегите-студенти, които работят рамо до рамо с лекарските екипи тук. Вие сте днешните герои. Обръщам се към студентите, които се включиха в борбата с вируса – тези уроци, които получавате днес, ще останат запечатани през целия ви живот и съм сигурен, че някои от вас ще останат на работа тук, в това отделение. Благодарен и горд съм, че се включихте още от първия ден в борбата с вируса и призовавам още колеги от нашия университет да се включат като доброволци и да помогнат в тази тежка ситуация. Желая ви да бъдете здрави и нека Бог ни пази всички. Благодаря ви!“

Доц. д-р Юлиян Ананиев – декан на Медицински факултет при ТрУ: „Скъпи колеги-студенти, в този момент и в това време, ви пожелавам да запазите това, което учите в момента. Защото онова, което учим на студентските скамейки и в болничните стаи е едно, а това да бъдете хора и лекари, го учите тук от хората, които подкрепяте в момента. Нека чрез вас моето послание да достигне и до другите колеги. Чувствайки желанието да застанат редом до вас и до хората, на които помагате, нека да го направят. Вероятно ще има и такива, които се страхуват, но тяхна отговорност ще остане да пазят себе си и останалите. Помнете, че онова, което правите днес отеква в бъдещето. Бъдете здрави!“

Към този момент в Клиниката по инфекциозни болести към УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ на помощ има 6 студенти по медицина, назначени като санитари и един изцяло на доброволни начала.