Спечелен проект от Медицински факултет при Тракийски университет

Проект на тема „ЗНАЧЕНИЕ НА ТУМОРНАТА МИКРОСРЕДА В РАЗВИТИЕТО И ПРОГНОЗАТА НА СТОМАШНИЯ И КОЛОРЕКТАЛНИЯ КАРЦИНОМ“ ще бъде изпълняван от Медицински факултет на Тракийски университет през следващите три години, финансират по Фонд научни изследвания в направление „Конкурс за финансиране на фундаментални научни изследвания– 2018 г.“.

Учените от Тракийски университет за пореден път доказват актуалността и устойчивостта на своите научни разработки, насочвайки усилията си в обществено значима област, както на регионално и национално, така и на световно ниво.  Стомашният и колоректалният карцином (СК, КРК) продължават да бъдат две от най- разпространените онкологични заболявания в много страни, в това число и България, а според данните от Националния раков регистър за 2015 г., Стара Загора е една от областите с най-висока заболеваемост от онкологични заболявания на 100 000 души население. Основната цел на проекта е проучване значението на популациите денритни клетки и лимфоцити, като част от противотуморния имунитет и ролята на някои генетични фактори в патогенезата на карциноми на стомаха и дебелото черво.

Пожелаваме успешна  работа на целия екип!