Институт за устойчив преход и развитие организира уебинар на тема „Териториални планове за справедлив преход за региони с активен въгледобивен сектор“

Институт за устойчив преход и развитие организира уебинар на тема „Териториални планове за справедлив преход за региони с активен въгледобивен сектор“ и инициира дискусия относно възможностите и предизвикателствата пред държави като България, Полша, Румъния, Чешката република и други.

Уебинарът ще се проведе на 7 април от 13.00 до 15.00 EET (12.00-14.00 CET). Последвайте линка в края на съобщението, за да се регистрирате. Работният език на мероприятието е английски, без превод. Уебинарът ще бъде излъчван на живо чрез фейсбук страницата на Тракийски университет.

Институт за устойчив преход и развитие е резултат на съвместните усилия и подкрепа на Министерството на образованието и науката, Министерството на енергетиката, Конфедерация на независимите синдикати в България – КНСБ, Конфедерация на труда „Подкрепа“, Община Стара Загора, Тракийски университет, Технически университет, Минно-геоложки университет, Българска стопанска камара и Асоциация на индустриалния капитал в България. Позициониран в Стара Загора – един от трите пилотни района, който ще бъде подпомогнат от Фонда за справедлив преход – Институтът заявява своята отговорна позиция в процеса на трансформация на стопанския модел в засегнатите от енергийния преход региони, и постигането на целите за нисковъглеродно и въглеродно неутрално стопанство на регионално и национално ниво.

На 7 април, 2021 основните теми върху, които ще се фокусираме са:

  • Икономическите възможности на регионите в контекста на Европейската зелена сделка.
  • Ролята на синдикати и работодатели в процеса на справедлив преход.
  • Ключовите предизвикателства и възможности в различните региони с активен въгледобивен сектор.
  • Потенциалните стратегии при разработване на териториалните планове за справедлив преход.

Нашата аудитория включва представители на местната и националната власт, синдикати и работодатели, инвеститори, анализатори.

Част първа – Как да осигурим приобщаващ преход към новата икономика?

В рамките на първия панел ще обсъдим възможността за включване на настоящия работен капацитет и активи в прехода на регионите с активен въгледобивен сектор. Ще акцентираме върху ценни умения, инфраструктура, земя и други активи, които трябва да бъдат включени в нисковъглеродния преход.

  • Живко Тодоров – Кмет на Община Стара Загора и „Възможностите за привличане на нови инвестиции в региони с активен въгледобивен сектор“
  • Пламен Димитров – Президент на КНСБ и „Ролята на социалните партньори в процеса на справедлив преход“
  • Богдан Хосу – президент на Националната конфедерация на профсъюзите (CNS) „Картел АЛФА“, Румъния и „Възможности и предизвикателства при прехода на въглища в Румъния“
  • Кристиан Егенхофер – Център за европейски политически изследвания и „Възможностите за инвестиции в Европейските въглищни региони“
  • Димитър Димитров, PwC България„Процес на разработване на териториалните планове за справедлив преход“

Част втора – Как териториалните планове могат да повишат устойчивата конкурентоспособност?

  • Разван Николеску – бивш Министър на енергетиката на Румъния, понастоящем партньор в Deloitte и „Опит и практики на Румъния в процеса на справедлив преход“
  • Ондрей Шебан, PWC, Словакия и „Случаят с Горна Нитра, Словакия“
  • Линда Зейлина – Главен изпълнителен директор на Международния център за устойчиво финансиране (ISFC) и „Чешки териториален план. Сравнение с балтийските държави.“
  • Михал Хетмански – президент на Инстрат, Полша и „Планиране на справедливия преход на лигнитния регион в Източна Великополска“
  • Ритис Кевелайтис – бивш заместник-министър, Министерство на енергетиката на Република Литва и „Преходът в Литва и Балтийско море“

Модератор: Юлиан Попов, член на Управителния съвет на Института за устойчив преход и развитие

За повече информация: iupr@trakia-uni.bg

Последвайте линка за регистрация: https://forms.gle/eryBMTbGtrpi2Ny97

Посетете нашата страница за да проследите актуалната програма.

За повече информация: iupr@trakia-uni.bg

https://zoom.us/webinar/93930931029

Срещата ще се сподели и на живо във facebook

 

Comments are closed