Първият специализиран курс в България за квалификация и повишаване на капацитета на държавните институции против престъпления срещу диви животни се проведе в Стара Загора

В периода 22-24 юни 2022 г., във Ветеринарномедицински факултет на Тракийски университет гр. Стара Загора се проведе специализиран курс за обучение на служители от държавните институции, насочен към разследване на случаи на отравяне в дивата природа. Целите на обучението са ориентирани и към подобряване на координацията между институциите по отношение работата и изпълнението на дейностите, заложени в „Националния план за действие за борба срещу незаконното използване на отрови в дивата природа 2021-2030 г.“ Участие взеха общо 13 курсанти от МВР, РИОСВ, РДГ и БАБХ (от градовете Варна, Шумен, Русе, Хасково, Кърджали). Обучители бяха преподаватели на Тракийски университет, гр. Стара Загора, експерти от БДЗП и Зелени Балкани и Главна дирекция „Национална полиция“-София. Обучаващите се преминаха три-дневен теоретичен курс, последван от практически занятия в Спасителен център за диви животни на Зелени Балкани -Стара Загора и демонстрация на работа с куче, обучено за откриване на отрови. Курсът завърши с дипломиране на участниците и удостоверение за придобита квалификация, издадено от Тракийски университет , гр. Стара Загора.