Ректорското ръководство на ТрУ се преклони пред паметта на Апостола на Свободата

Ректорското ръководство на Тракийски университет – Стара Загора и Студентски съвет оказаха своята и на цялата академична общност на висшето учебно заведение почит пред паметта на Апостола на Свободата.

Те положиха венци пред паметника на Васил Левски в Стара Загора, където стотици жители и гости на града дойдоха, за да се преклонят пред делото на най-големия национален герой на България, а военният духов оркестър на Втора тунджанска механизирана бригада  изпълни националния химн.

Днес се навършват 148 години от обесването на Васил Иванов Кунчев – Левски, роден в Карлово и останал в историята като борец за свобода с изключителна революционна дейност.

Старозагорският митрополит Киприан и свещеници отслужиха панихида в памет на Йеродякон Игнатий в Митрополитския храм „Св. Димитър".

ОБЕСВАНЕТО НА ВАСИЛ ЛЕВСКИ

Христо Ботев

О, майко моя, родино мила,
защо тъй жално, тъй милно плачеш?
Гарване, и ти, птицо проклета,
на чий гроб там тъй грозно грачеш?

Ох, зная, зная, ти плачеш, майко,
затуй, че ти си черна робиня,
затуй, че твоят свещен глас, майко,
е глас без помощ, глас във пустиня."

Плачи! Там близо край град София
стърчи, аз видях, черно бесило,
и твой един син, Българийо,
виси на него със страшна сила.

Гарванът грачи грозно, зловещо,
псета и вълци вият в полята,
старци се молят богу горещо,
жените плачат, пищят децата.

Зимата пее свойта зла песен,
вихрове гонят тръни в полето,
и студ, и мраз, и плач без надежда
навяват на теб скръб на сърцето.