Студентският танцов ансамбъл „Траки“ на ТрУ – с много награди

Ректорът на Тракийски университет приветства представителите на Студентския фолклорен танцов състав „Траки“ – Тракийски университет, който на 12 и 13 май 2017 година, взе участие в два фестивала – „Балкан фолк 2017“ в гр. Велико Търново, VIII Български национален шампионат по фолклор „Евро фолк 2017“ и VI Национален фолклорен конкурс „Заблеяло ми агънце“, в рамките на Националния събор на овцевъдите в България на поляните до манастира Св. Св. Петър и Павел –  гр. Лясковец

На ХХІ Старопланински събор „Балкан фолк 2017“ в гр. Велико Търново, нашият студентски танцов състав се представи много силно и получи награди:

• ПОЧЕТНА ГРАМОТА и ПОЧЕТЕН ЗНАК,
  • ДИПЛОМ за съществен принос за съхранение и развитие на българските традиционни народни изкуства,
  • ЗВАНИЕ ЛАУРЕАТ на Старопланински събор „Балкан фолк“
  • ПРЕПОРЪКА за участие на Европейския шампионат по фолклор „Euro Folk” в Несебър и Слънчев бряг през месец юли .

Паралелно се проведе и Българският национален шампионат по фолклор “Евро фолк 2017“, където нашият студентски състав „Траки“ спечели:

• СРЕБЪРЕН МЕДАЛ за цялостно представяне.
  • ДИПЛОМ „Национален вицешампион“
  • ЗВАНИЕ ЛАУРЕАТ  на VIII Български национален шампионат по фолклор „Евро фолк 2017“

Музикални празници “Евро фолк 2017” – „Светът е телевизия“ се провеждат в различни градове и държави на Европа през цялата  2017 година и сa под егидата на Европейска асоциация на фолклорните фестивали – ЕАFF.

След поредното си участие в VI Национален фолклорен конкурс, съставът спечели

• ПЪРВА награда в категория „Фолклорни хора и игри“.

Университетът бе представен с автентичните тракийски хора: „Бучимиш“ и „Синската“, както и с тематичния танц „Овчар и девойка“. Освен с доброто си настроение и отличното си представяне, нашите студенти впечатлиха журито с автентичното изпълнение.

В ансамбъл „Траки“на ТрУучастват студенти, които се обучават от първи до пети курс във Ветеринарномедицински, Медицински, Аграрен факултети и Медицински колеж. Студентите приемат танца като неизменна част от своето студентско битие, като се стремят да запазят традиците и величието на българския фолклор .

Ръководител на Студентския фолклорен танцов състав „Траки“ е  хореографът Васил Герлимов.